Club World Ranking: Top 20 klubet e botës (FOTO LAJM)

Bayern Munchen - 16285 pikë
Bayern Munchen është mbreti i futbollit jo vetëm në Europë por në të gjithë botën. Këtë e tregon edhe rënditja për klube e dizenjuar nga "worldranking.com", në të cilën kampionët e Gjermanisë kryesojnë me 16285 pikë, të ndjekur nga Barcelona dhe Real Madrid. Në Top 10 dominojnë spanjollët me tre ekipe, Gjermania dhe Anglia me 2, 1 Portugalia, 1 Brazil dhe surprizën e bëjnë koreano jugorët e Pohang Steelers, të cilët lenë pas ekipe si Juventus, PSG, Arsenal etj.

Përveç Juventus, asnjë italiane tjetër në Top 20: Milan i 29, Inter 44 dhe Napoli 51, ndërsa nga shqiptarët Skënderbeu rënditet në vendin e 752 me 212 pikë, ndërsa Tirana e 773-ta me 153 pikë. /albeu.com/
Shtuar më 16/06/2013, ora 16:15
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori