Top 10 golashënuesit e Hollandës (FOTO-VIDEO)

1. Robin Van Persie - 41 gola
Një tripletë në ndeshjen e djeshme kundër Hungarisë, e fituar 8-1 nga "Tulipanët" e bën sulmuesin e Manchester United Robin Van Persie golashënuesin më të mirë të Kombëtares hollandeze. Ish bomberi i Arsenal numëron tashmë 41 gola në 80 takime duke lënë pas emrin e madh Patrick Kluivert me 40 gola.

Gjithçka ndodhi në takimin e djeshëm eleminator ku Hollanda shkatërroi hungarezët 8-1 edhe pse e kishin siguruar kualifikimin duke regjistruar edhe rezultatin më të thellë të mbrëmjes.

Hollanda i mbylli 45 minutat e para në shifrat 4-0 por goli i tretë i Van Persie-t do të vinte në minutën e 53 për ti hapur rrugën më pas edhe të 3 golave të tjerë. /albeu.com/

<script type="text/javascript" charset="utf-8" src="//cdn.playwire.com/bolt/js/embed.min.js" data-width="520" data-height="350" data-config="http://cdn.playwire.com/v2/14907/config/405275.json" data-publisher-id="14907" data-video-id="405275">script>
Shtuar më 12/10/2013, ora 11:45