Me këtë vendim Çekia e bën edhe më lëmsh situatën për Jerusalemin
Pëlqej
Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytetIzraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA).

“Republika e Çekisë edhe para arritjes së marrëveshjes paqësore mes Izraelit dhe Palestinës njohu Jerusalemin si kryeqytetIzraelit në kufijtë e vitit 1967”, kumtoi Ministria e Punëve të Jashtme e këtij vendi.

Ndonëse në njoftim theksohet se Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, ky qëndrim i Pragës zyrtare është në kundërshtim me institucionet zyrtare të Bashkimit Evropian.

Hapi i autoriteteve çeke vijon pas vendimit kundërthënës të SHBA-ve për të njohur Jerusalemin si kryeqytetIzraelit.

Bashkimi Evropian më parë shprehu shqetësimin se ky hap i Washingtonit mund të rrezikojë proceset paqësore në Lindjen e Mesme.


Shtuar më 07/12/2017, ora 15:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori