Në ishullin e gjarpërinjve, ku helmi i nëpërkës të shkrin mishin e të vret në mënyrën më të tmerrshme (FOTO LAJM)

Ishulli i gjarpërinjve. Mjafton emrin për të të futur tmerrin, por ka disa fakte të tjera mbi këtë ishull, 33 kilometra përballë Sao Paolos në Brazil që të bën që të mos e mendosh kurrë shkeljen atje.

Ishulli është i populluar shumë me gjarpërinj dhe mendohet se aty jetojnë edhe 4 000 gjarpërinjtë më të rrezikshëm të globit, përfshi edhe nëpërkën kokë gjilpërë, helmi të cilës është aq i fortë sa mund të të shkrijë mishin nëse futet në trup.

Aty ndalohet rreptësisht futja e njerëzve dhe në një vit mund të shkelin vetëm studiues të gjarpërinjve, të cilët kanë me vete njohuritë dhe mjetet e nevojshme për të reaguar ndaj situatave të rrezikshme.

Në galerinë e mësipërme albeu.com ju sjell disa pamje nga ky ishull për të hequr çdo dyshime nga vetja nëse mund të shkelni atje. /albeu.com/
Shtuar më 21/04/2019, ora 04:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori