Ngjarja, spiuni turk dëmton edhe shqiptarët në Zvicër
Partia Popullore Zvicerane (SVP) po nis një iniciativë parlamentare për të përjashtuar shtetasit e dyfishtë nga Policia. E gjitha nisi pas njv veprimi të një polici turko-zvicerian i cili spiunonte për Turqinë.

Pas debatit rreth simbolit të shqiponjës me futbollistët shqiptarë, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, dhe disa iniciativave tjera, tani SVP kërkon që shtetasit me nënshtetësi të dyfishtë të largohen nga policia, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Sipas kësaj partie, qytetarët zviceranë me shtetësi të dyfishtë nuk duhet të lejohen të punojnë si oficerë policie. SVP Zurich ka paraqitur një projektligj të tillë në Këshillin Kantonal.

Sipas kësaj partie, kush dëshiron të jetë oficer policie duhet të ketë vetëm pasaportën zvicerane, derisa ata me dy nënshtetësi të përjashtohen.

Nëse kjo realizohet edhe pse është e vështirë, atëherë 1.5 milionë qytetarë me nënshtetësi të dyfishtë do të prekeshin nga dëshira e tyre për t’u bërë polic.

Të shqetësuar janë policët me nënshtetësi të dyfishtë nga Shqipëria, Algjeria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Maqedonia, Serbia, Sri Lanka dhe Turqia.

SVP filloi nismën e saj pasi një oficer policie në Bazel u dyshua për veprimtari spiunazhi për shërbimin e inteligjencës turke. Megjithatë, dyshimi nuk mundi të vërtetohej dhe akuzat u hodhën poshtë.
Shtuar më 18/01/2019, ora 11:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori