Temperatura ekstreme, njerëzit pijnë gjak për të mbijetuar në Siberi (FOTO LAJM)

Pëlqej
Timothy Allen, një fotograf britanik udhëtoi për 16 ditë në shkretëtirën e ngrirë siberiane, për të kapur momente mahnitëse nga atje, përcjell albeu.com.

Atje ai u bashkua me fisin nomade Nenets, të cilët pijnë gjak për të mbijetuar në temperatura prej -45C dhe realizoi një dokumentarë prej 8 minutash për njerëzit që jetojnë në "buzë të botës".

Nenets janë një fis i njohur si një popull indigjen në Rusinë arktike veriore, shkruan albeu.com.

Në fotogarfitë e publikuara nga gazetari tregohet jeta e zymte dhe terreni i vështirë ne tëmperatura në mbi -60 gradë.

Njerëzit e këtij fisi, janë njerëzit e fundit që kanë mbetur në botë të cilët ruajnë stilin unik të jetesës dhe rritjes së kafshëve në temperatura ekstreme. /albeu.com/

Shtuar më 18/09/2017, ora 11:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori