10 klubet që kanë arkëtuar më shumë para në 5 vitet e fundit në Europë (FOTO LAJM)

10) BORUSSIA DORTMUND: totali 175,6 milionë euro
Juventus është skuadra që ka arkëtuar më shumë në 5 vitet e fundit. Bardhezinjtë kanë fituar nga pjesëmarrja në Champions League plot 383 milionë euro, të ndjekur nga Reali me 319 milionë euro dhe PSG-ja me 282 milionë euro. Më pas vijnë Bayerni dhe Barcelona.

Pjesa më e madhe e të ardhurave për bardhezinjtë vijnë nga të drejtat televizive, kombinuar me rezultatet e dobëta të skuadrave të tjera italiane.

Eliminimi i vazhdueshëm i të tjerave ka bërë që Juventus të mos e ndajë përfitimin e të drejtave televizive me dy skuadra të tjera por vetëm me një, ndërkohë që krejt e kundërta ka ndodhur me klubet spanjolle, përherë të pranishëm me të paktën tri skuadra në raundet me eliminim në Champions League.

Më lart keni edhe renditjen e 10 ekipeve më më shumë fitime. /albeu.com/

Shtuar më 10/06/2017, ora 15:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori