10 tifozeritë më të nxehta në Itali (FOTO LAJM)

ROMA
Siti sportiv italian "ledieci.it" publikon listën me 10 grupimet e tifozëve më të zjarrtë në Itali. Në krye të listës qëndrojnë tifozët e Romës të grupuar "Curva Sud Roma", të cilët historikisht janë etiketuar si një prej tifozerive më të zjarrta dhe më të egra në Serie A.

Pas tyre, çuditërisht vijë tifozët e Veronës, e cila edhe pse në Serie B, ka një prej tifozerive mët ë çmendura në futbollin italian. Vendi i katërt për Napolin, i pesti për Lazion dhe i 9 për "Fossa dei Leoni2 të Milan.

Në top 10 bien në sy mungesa e tifozerive të skuadrave me emër si: Juventus, Inter, Fiorentina apo Palermo dhe pjesëmarrja e tifozëve të Reggina, Livorno, Catania apo edhe Atalanta.

Gjithsesi, kjo listë tregon se futbolli shijohet më shumë në qytetet më të varfëra dhe më të vogla. /albeu.com/
Shtuar më 07/08/2012, ora 11:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori