12 gjëra që ekzistojnë vetëm në Korenë e Veriut! (FOTO LAJM)

12. Kalendari i veçantë
Pëlqej
Një nga vendet më të "lumtura" në botë nuk është ashtu sic prezantohet nga lideri Kim Jong Un, ne ju sjellim 12 fakte që përshkruajnë këtë vend paradoksal, i cili nuk do t'ju lërë indiferentë në asnjë mënyrë, përcjell albeu.com.

12. Kalendari i veçantë

Në vitin 1997, Koreja e Veriut pranoi kronologjinë e re, dhe tani ata janë në vitin 106. Pika fillestare ishte ditëlindja e Kim Il-sung në vitin 1912. Të gjithë kalendarët e shtypur kanë dy versione: datat për Korenë e Veriut dhe datat për pjesën tjetër të botës .
Kim Il-sung ka shumë tituj fisnikë (si "Presidenti i Përjetshëm").

Pra biri dhe nipi i tij, por asnjëherë nuk quhen presidentë.

11. Klasat shoqërore

Në vitin 1957, autoritetet e DPRK-së e ndanë vendin në 3 klasa kryesore shoqërore, të cilat janë "klasa kryesore" (domate), "klasa e lëkundur" (mollë) dhe "klasa armiqësore" (rrushi).
Të ndarë në 50 grupe.

Domate janë të kuqe brenda dhe jashtë. Këta njerëz kanë treguar besnikërinë e tyre ndaj partisë. Ata kanë më shumë gjasa të jenë politikanë dhe oficerë ushtarakë.

Mollët janë të kuqe vetëm jashtë. Këta njerëz duhet të përmirësohen dhe ata kanë më shumë mundësi qytetarë të zakonshëm.
Rrush janë ata që e thyejnë ligjin. Për shembull, këta janë qytetarë të cilët u përpoqën të bënin një telefonatë jashtë vendit.Ky status (songbun) përfshihet në të dhënat e identifikimit të çdo personi në vend kur ata mbushin moshën 17 vjeç. Ajo ndikon të ardhmen e një personi në masë të madhe në zgjedhjen e arsimimit, karrierës e kështu me radhë. Nga rruga, autoritetet e Koresë së Veriut mohojnë ekzistencën e ndarjes së klasës shoqërore.

10. Rrugët

Nuk ka pothuajse asnjë rrugë të ndërtuar në DPRK. Vetëm 8% e të gjitha rrugëve janë të mbuluara me një sipërfaqe të fortë. Në të vërtetë, ky nuk është një problem për qytetarët lokalë. Të gjitha transportet brenda vendit kontrollohen nga autoritetet, dhe vetëm njerëzit ushtarakë dhe politikanët mund të përballojnë një makinë. Të tjerët zakonisht udhëtojnë me biçikletë.

9. Zonja e trafikut

Në përputhje me faktin e mësipërm, logjikisht, ka pak drita të trafikut në Korenë e Veriut. Megjithatë, qytetet e mëdha ende kanë nevojë për kontroll të trafikut. Kjo shpesh është një punë për vajzat e bukura. Një zonjë trafiku duhet të jetë e vetme dhe më e re se 26vjec. Kur ajo është jashtë këtyre rregullave nga ndonjë parametër, ajo duhet të lërë postin e saj.

8. Agjencia NADA

Vendi ka punuar në eksplorimin e hapësirës në vitet '80. Në 2013, Koreja e Veriut hapi NADA dhe tregoi botës logon e saj. Kjo logo ngjan me atë të NASA-s, dhe titulli gjithashtu duket i njohur. Askush nuk e di nëse qëllimi është të qortojë SHBA-të ose nëse është një rastësi e pastër.

7. Mighty Kim Jong-il

Ish udhëheqësi i Koresë së Veriut nuk ishte një person i zakonshëm. Biografia e tij (e cila është një kurs kreditimi në shkollë) thotë se ai ka lindur në malin Paektu, dhe lindja e tij shkaktoi një yll për të ndriçuar qiellin dhe një ylber i dyfishtë u shfaq në mënyrë spontane. Ai gjithashtu mësoi të ecë dhe të fliste kur nuk ishte edhe 1 vjeç. Pas vdekjes së tij, Mass Media raportoi se "shtresa e akullit u shpërthyen me një zhurmë të paprecedent në Liqenin Chon në malin Paektu dhe një stuhi me erë të fortë goditi zonën".
Megjithatë, burime të tjera deklarojnë se kreu ka lindur në Vyatskoye (Rusi) nën ish Bashkimin Sovjetik, ku babai i tij u përpoq të fshihej nga banorët japonezë. Duket sikur ju takon të vendosni se çfarë është në të vërtetë e vërtetë.

6. Unicorns ekzistojnë.

Shkencëtarët e Koresë së Veriut pohojnë se njëbrirët nuk janë kafshë imagjinare. Arkeologët lokalë gjetën varrin e lashtë të kësaj krijese mitologjike. Vendi është në kryeqytetin e vendit: Pyongyang. Një zbulim i tillë "magjik" sigurisht ngre fuqinë dhe patriotizmin social të qytetarëve.

5.Mjeksi Magjike

Koreja e Veriut pretendoi të gjejë një "shërim" për Mers, Aids, dhe Ebola. Injeksione "magjike" gjithashtu ndihmojnë për të lehtësuar kancerin, përzierjen në mëngjes dhe stresin e shkaktuar nga puna me kompjuterë. Ky ilaç përfshin xhensen të kuq, rritur në zonën e Kaesong, së bashku me ar dhe platinin.

4. Festivali Arirang

Rreth 100,000 njerëz (me përjashtim të spektatorëve) marrin pjesë në shfaqjen muzikore-vallëzuese në një nga stadiumet më të mëdha në botë. Skenat tregojnë skica të ndryshme, të cilat kryesisht lavdërojnë autoritetet e vendit të madh dhe të fuqishëm.
Karta e vizatimit e shfaqjes është e ashtuquajtura "ekran i drejtpërdrejtë" (figura e mësipërme tregon "ekranin" që shfaq flamurin e vendit). Mijëra karta me ngjyrë të mbajtura nga pjesëmarrësit e shfaqjes prodhojnë imazhin dhe ata ndryshojnë kartat në një sinjal të veçantë.Arirang është përfshirë në Librin Guinness të Rekordeve Botërore si shfaqje me numrin më të madh të pjesëmarrësve.

3. Rrobat dhe moda

Gratë në Korenë e Veriut nuk bëjnë zakon të ndjekin trendet ndërkombëtare të modës, por ende duan të duken bukur. Ata kryesisht mbajnë kombinime të ashpra të përditshme, dhe uniformat gjithashtu mund të përdoren çdo ditë. Gratë e Koresë së Veriut kanë një lloj të veçantë dashurie për të mbajtur takë të lartë. Ata mund të kalojnë gjithë ditën në këpucë të tilla, dhe do të jetë norma absolute.
Sa për përbërjen, ata thjesht nuk kanë nevojë për to, dhe jeta dhe puna e tyre e përditshme nuk e kërkojnë atë. Çdo gjë ndryshon gjatë festave dhe festimeve kombëtare: gratë përdorin përbërjen e ndritshme dhe veshin kostume kombëtare të ndritshme.

2. Skuadra e kohës së lirë

Së bashku me ushtrinë e rregullt të ushtarëve të shërbimit, ekziston një skuadër speciale e kohës së lirë në Korenë e Veriut. Ai përbëhet vetëm nga vajzat e reja, dhe puna e tyre kryesore është të shoqërojë ushtarakët me status të lartë në kohën e tyre të lirë.
Megjithatë, këto vajza janë gjithashtu pjesë e ushtrisë së rregullt dhe duhet të ndjekin të gjitha rregullat ushtarake. Zyrtarisht, ata janë pjesë e forcave ushtarake të Koresë së Veriut.

1.Koreja e Veriut është një vend i lumtur.

Shkencëtarët e Koresë së Veriut kryen kërkime me rezultatin e mëposhtëm: DPRK-ja është një nga vendet më të lumtura në botë. Për të qenë i saktë, është në vendin e dytë pas Kinës. Nga ana tjetër, autoritetet me të vërtetë bëjnë shumë gjëra për t'i bërë të gjithë qytetarët të lumtur dhe për të forcuar moralin e tyre.
Sipas të njëjtit hulumtim, vendi më i lumtur në botë është SHBA, i cili sigurisht është mjaft subjektiv. /albeu.com/
Shtuar më 23/11/2017, ora 17:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori