2012, Top 10 trajnerët e Kombëtareve (FOTO LAJM)

Vincente Del Bosque - Spanjë - 231 pikë
Kur sapo kemi nisur vitin e ri 2013 Insituti Ndërkombëtar i Historisë dhe Statistikave në Futboll (IFFHS) ka përzgjedhur 10 trajnerët më të mirë të kombëtareve për vitin që lamë pas, 2012. Votimi i specialistëve të futbollit është bazuar në atë çka kanë dhënë këto ekipe në evenimente zyrtare dhe ndeshje miqësore si dhe në sukseset e arritura.

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe: lista kryesohet nga trajneri i Spanjës, Vincente Del Bosque, fitues i Euro 2012 në Poloni dhe Ukrainë dhe pas tij finalisti tjetër i Europianit, trajneri i Italisë Cesare Prandelli.

Podiumi mbyllet nga trajneri i Meksikës, Luis Fernando Tena, fitues i medaljes së artë Londër 2012 duke mposhtur në finale Brazilin e Neymar, Lucas etj.

Në top 10 është gjetur vend edhe për trajnerin e Zambias, Herve Renard, i cili hyri në histori duke i dhuruar popullit që nuk njihej shumë për futboll trofeun e Kupës së Afrikës si dhe për tre trajnerë nga Amerika Latine (Argjentinë, Kolumbi dhe Ekuador) për atë çka po japin në Eleminatoret e Brazil 2014. /albeu.com/
Shtuar më 03/01/2013, ora 10:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori