Angli-Brazil, 8 përballjet historike (FOTO LAJM)

Suedi 1958, 11.6.1958 finalja e Kupës së Botës Angli 0-0 Brazil
Miqësoret e sotme të Kombëtareve do të venë përballë njëra-tjetrës disa prej ekipeve më me emër në futbollin botëror, sfida këto që premtojnë spekktakël dhe gola. Përveç Franc-Gjermani, Hollandë-Itali apo Suedi-Argjentinë, një tjetër sfidë e shumëpritur është edhe ajo e "Wembley" mes Anglisë dhe Brazilit.

Dy kombëtaret që mbartin në gjirin e tyre yje si: Rooney, Walcott, Gerard, Lampard, Neymar, Lucas apo Thiago Silva do të përballen me njëra-tjetërn në ndeshjen e parë për vitin 2013.

Por kjo nuk është sfida e parë mes dy gjigandëve të futbollit botëror. Anglia dhe Brazili janë ndeshur disa herë në evenimente të ndryshme dhe shumë të rëndësishme siç janë dy finale botërorësh apo çerekfinalja e Botërorit 2012. /albeu.com/
Shtuar më 06/02/2013, ora 19:05
arton juventini
e Mërkurë 6 Shkurt 2013, Ora 20:10
wrong 1958 finalja ka qen brazil suedi,, po ashtu edhe me 1970 brazili ka lozur me italin ne finale
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori