Hetuesit e zbulojnë, Suarez i kishte të gatshme përgjigjet për testin e pasaportës italiane (FOTO LAJM)

Shtetësia italiane e Luis Suarez u mor përmes një mashtrimi.

Kjo është ajo që një hetim nga Guardia di Finanza dhe Prokuroria e Perugias ka konstatuar, me anëtarët e Fiamme Gialle të cilët janë duke marrë dokumentacion në universitetin e Perugias, raportojnë mediat italiane.

Më 17 shtator Suarez mori diplomën e çertifikimit të gjuhës italiane të nivelit ‘b1’, atë të ndërmjetëm, me të katër aftësitë: prodhim dhe kuptim me gojë dhe me shkrim, gjithashtu me gojë dhe me shkrim.

“Pistolero” bëri provën për të pasur nënshtetësinë italiane, një hap themelor për të qenë në gjendje të bashkohet me Juventusin që nuk kishte të drejtë të regjistronte futbollistë të tjerë jo-evropianë, gjatë këtij afati kalimtar të verës.

Ndryshe nga La Liga, në fakt, në Serinë A nuk mjafton të martohesh me një shtetas evropian për tu konsideruar shtetas i BE-së (gruaja e Suarezit, uruguaian, është vajza e një Friuliani dhe ka një pasaportë të dyfishtë).

Hetimet zbuluan se argumentet për provën italiane të mbështetur nga sulmuesi i Barcelonës dhe ekipi kombëtar i Uruguait në Universitetin e Perugia ishin rënë dakord më parë dhe rezultatet e caktuara edhe para se të ndodhte testi.

Universiteti për të Huajt e Perugia është një nga institucionet e pakta të njohura në të cilat një i huaj mund të marrë provimin e gjuhës – i quajtur CELI – i kërkuar për një pasaportë italiane.
Shtuar më 22/09/2020, ora 11:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori