Kjo është fëmijëria dhe karriera e Pierre-Emerick Aubameyang (FOTO LAJM)

Me bashkeshorten
Pierre-Emerick Aubameyang ka lindur në Laval të Francës në 18 qershor 1989 nga babai i tij Gabonese, Pierre François Aubameyang "Yaya", një ish mbrojtës i futbollit gabonez dhe nëna spanjolle, zonja Margarita Crespo Aubameyang, një pronare Butiqesh.

Aubameyang ndan të dyja shtetësinë franceze dhe gaboneze. Pa dyshim, pamja e tij e përzier racore shihet qartë në lëkurën e tij të ullirit. Ai u ngrit në Milano, Itali, ku babai i tij punoi si një skaut për Milanin.

Pierre-Emerick Aubameyang ishte me siguri një fëmijë i të pasurve. Ai gëzonte një përvojë të përshtatshme fëmijërie, të cilën shumë nga mosha e tij e dëshironte. Duke pasur një ish-futbollist babai që ndodh të jetë një skocez i futbollit për një nga klubet më të mëdha në botë me siguri do të thoshte një avantazh për Auba.

Jeta familjare:

Babai i tij ishte përgjegjës për zhvillimin dhe vlerësimin e talentit të futbollit të Auba-s. Si një vëzhgues i lartë AC Millan dhe një njeri me ndikim me lidhje të thella në futboll, duke e rregulluar djalin e tij 3 me punonjësit e tij me siguri, nuk ishte një gjë e vështirë.

Vlen të përmendet se Z. Pierre François Aubameyang i njohur gjithashtu si "Yaya" ishte një nga mbrojtësit më të mirë të Afrikës gjatë kohës së tij që u shtri nga 1982 në 2002. Ai ishte instrumental i ekipit ndërkombëtar Gabonese në Kupën e Kombeve 1994 dhe 1996 dhe luajti për një sërë ekipesh të lartë në Francë. Ëndrrat e tij gjithmonë kanë qenë për të rritur djemtë që do të vazhdojnë trashëgiminë Aubameyang.


Nëna e tij Znj. Margarita Crespo Aubameyang nga ana tjetër ka qenë gjithmonë mbështetës i vendimeve të bashkëshortit të saj për të mbajtur djalin e tij në anën e tij të historisë. Ajo është një grua frënge me origjinë spanjolle.


Ai është një njeri i familjes:

Larg nga futbolli, 'Auba', është quajtur si një njeri i plotë familjar i cili do të kalojë kohë me të dashurën e tij Alysha dhe djalin, Curtys të cilin ai i kushton Spiderman dhe festimet e tij batman.

Sipas Auba "Dashuria është një gjë e bukur në të gjitha format e saj, por, ndoshta, varianti më enigmatik dhe shpesh misterioz i dashurisë është ndjenja e Alysha dhe Curtys"


"Ai më dha një nxitje të vërtetë," tha babai krenar, çizmet e të cilëve më së shumti mbajnë emrin e djalit të tij "Curtys".

Në fjalët e tij, "E vetmja superhero në shtëpi është djali im Curtys dhe ne të dy e shikojmë Batmanin dhe Spidermanin në TV herë pas here".


Një vëlla i futbollit:

Ai ka dy vëllezër më të mëdhenj, të cilët janë futbollistë profesionistë. Në fakt, të tre filluan karrierën e tyre në Milan.


Ndërsa Pierre-Emerick ka lulëzuar, të tjerët ende përpiqen të fitojnë njohje globale. Vëllai i tij më i madh Catilina është gjithashtu një Gabon ndërkombëtar, i cili bëri një grusht paraqitjesh në mes të 2000s, ndërsa Willy është gjithashtu një ndërkombëtar, por aktualisht luan në ligën më të ulët gjermane.

Karriera e hershme:

Në 2007, ai u hartua në Milan akademi nga babai i tij, viti kur gjigandët italianë u bënë kampionë evropianë. Ai kurrë nuk luajti një lojë për Rossonerët dhe nuk arriti të vendoste veten si një lojtar i ekipit të parë. Në vend të kësaj, ai u hartua me kredi për klubet franceze si Dijon, Lille dhe Monako. Në 2011, ai u nënshkrua në një marrëveshje të përhershme nga Saint Etienne ku ai shënoi golat 31 dhe u emërua Ligue 1 Lojtari Afrikan i vitit për 2012.

Rezultati i imazhit për Aubameyang të rinjAi pati një takim karshi karrierës me trajnerin Saint-Etienne Christophe Galtier. Sipas trajnerit francez,

"Edhe pse jo çdo gjë shkoi mirë për Auba në fillim. Unë pashë vetëm një gjë në të. Kjo është shpejtësia e tij. Unë pashë gjatë trajnimit se ai ishte futbollisti më i shpejtë që kam marrë ndonjëherë. "

Në moshën 20, Pierre luajti për ekipin francez të U-21 pasi më parë u ftua në anën italiane U-19. Ai shkoi në Borussia Dortmond të Gjermanisë në 2013 dhe është shfaqur si një nga sulmuesit më të mirë në Bundesligë. Ai u bashkua me BVB në një kontratë të raportuar prej € 13 milion.


-Bërja e Historisë

Aubameyang është lojtari i parë gabonez që luan në Bundesliga ose në ndonjë ligë tjetër gjermane. Ai bëri debutimin e tij në gusht 10, 2013 pasi u bashkua me Dortmundin në korrik të po atij viti. Ai kishte një debutim të ëndrrave duke shënuar një hat mashtrim në ndeshjen e tij të parë, i cili luhej kundër FC Augsburg.

Gjithashtu në librat e historisë, në korrik 2012, Aubameyang shkoi në Londër për të përfaqësuar Gabon në Lojrat Olimpike. Në ndeshjen e parë kundër Zvicrës, ai shënoi golin e vetëm të lojës, i cili do të përfundonte si gol i vetëm që Gabon do të shënonte në garë. Ky ishte qëllimi i parë dhe i vetëm i Gabonit që shënoi në Olimpiadë. Duke shënuar golat e 19, Pierre-Emerick Aubameyang është golashënuesi më i lartë i Gabonit në të gjitha kohërat.


Vetura:

Duke pasur parasysh shpejtësinë në terren të Gabon ndërkombëtar, është e natyrshme që ai të gëzojë jetën në shiritin e shpejtë.

"Është kënaqësi të kesh makina si kjo," ai thotë se Lamborghini Aventador i tij ishte i praruar. Numri i skuadrës së Aubameyang mund të gjendet edhe në gomat e makinës së tij, edhe pse ai tani drejton një Lamborghini.


-Dashuria për Afrikën

Tatoo afrikane e Auba e dekoron trupin e tij dhe e rrit shpirtin e tij me dashuri për kontinentin.

Po ai është afrikan, jo sepse ai ka lindur një afrikan, por sepse Afrika ka lindur në të.

-Respekti për Crespo

Nuk ka pothuajse asnjë futbollist në botë që kanë krisur emrin e një futbollisti tjetër në krahët e tyre. Auba është një përjashtim për këtë.


Ai mban idhullin e tij, që është sulmuesi i Argjentinës "Hernan Crespo" në kraharorin e majtë. Raportet tregojnë Që Hernan Crespo është i lidhur me nënën e tij, i cili gjithashtu mban emrin. Aubameyang është një tifoz i vetë-pranuar i Hernan Crespo dhe e emëron atë si modelin më të madh të tij në lojë.

Sipas Auba, "Crespo është dinamik, i fortë në ajër, teknikisht i talentuar dhe gjigant i një lojtari", tha ai. rreng. Auba shpenzon shumicën e seancave të trajnimit të tij pas duke shikuar aftësitë e fshehura të fshirës.

Sipas Auba, "Crespo është një përkufizim i një Poacher. Ai rrallë përfshihet në ndërtimin dhe nuk tregon shumë interes në drejtimin e vijave mbrojtëse. Ai bën lëvizje shumë minimale një herë jashtë kutisë. Por brenda kutisë, ai e di se si të lëvizë. Ai e di se ku do të përfundojnë topa e dytë. Ai e di se si të shfrytëzojë çdo hapësirë ​​minimale të mbetur në kutinë 6 yd. Unë jam duke mësuar çdo ditë që të jem si ai."
Shtuar më 02/03/2020, ora 16:31
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori