Në Angli do të ndërtohet stadiumi i parë në botë prej druri (FOTO)

Stadiumi i ri i Forest Green do të jetë i pari në botë që do të jetë i tërë pothuajse nga druri.

Klubi që luan në nivelin e pestë të futbollit anglez ha hapur një konkurs për projektimin e stadiumit prej 5.000 vendesh me një çmim prej 100 milionë eurove, por edhe për gjërat përcjellëse.

Ai prite të ndërtohet në Eco Park pranë Stroud, dhe për projektin kanë konkurruar deri tani 50 dizajnime nga e gjithë bota.

Zaha Hadid Architects, firma që ka projektuar edhe stadiume për Kupën e Botës 2022 në Katar ka dalë fituese.

“Stadiumi pothuajse i gjithë do të jetë nga druri dhe ky është stadiumi i parë në të gjithë botë i tillë”, ka thënë presidenti i klubit Dale Vince.
Shtuar më 05/11/2016, ora 11:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori