Nga Salim te Mohad: ja emigrantët e Lampeduzas që u shpëtuan nga sporti (FOTO LAJM)

Salim Cisse, 22-vjeç, Guinea. Mbërriti në Itali 4 vjet më parë ndërsa sezonin e shkuar debutoi me Sporting Lisbonën
Pëlqej
Futbollisti nga Guinea Salim Cisse u shndërrua në futbollist të Europa League, somalezi Sheik Ali u bë kampion në atletikë, por si këto raste ka edhe shumë të tjerë.

Nga refugjatë ilegalë që mbërritën në Itali nëpërmjet Lampeduzës famëkeqe ose Kanalit të Siçilisë në kampionë të vërtetë në sporte të ndryshme.

Më sipër mund të shihni disa prej shembuljve më të mirë të integrimit në shoqëri dhe vende të tjera. /albeu.com/
Shtuar më 14/08/2014, ora 10:37
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori