Tifozët e Genk e teprojnë, thirrje raciste ndaj yllit të Liverpoolit (FOTO LAJM)

Fyerjet me përmbajtje raciste po vazhdojnë të dominojnë në kompeticionet e mëdha sportive.

Më e reja ka ndodhur para përballjes mes Liverpool-Genk, ku është vendosur një banderolë me mesazh fyes dhe racist ndaj sulbuesit të Liverpoolit, Divock Origi.

Klubi londinez ka bërë të ditur se kanë qenë tifozët e tyre, ata që kanë marrë masa të menjëhershme duke e larguar, ndërsa ka kërkuar nga organet përgjegjëse të identifikojnë autorët.

"Për të qenë e qartë, imazhi i përdorur përjetësoi një stereotip racist. Ky është plotësisht i papranueshëm. Ne kemi vepruar me shpejtësi për ta hequr flamurin dhe tani jemi duke punuar me autoritetet lokale dhe ekipin e stadiumit në Genk për të identifikuar ata që janë përgjegjës", thuhet në reagimin e klubit.
Shtuar më 24/10/2019, ora 10:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori