Top 10 derbet që nuk duhen humbur (FOTO LAJM)

1. Boca Juniors-River Plate. Njihet në gjithë botën si një ndër derbit më të pamëshirshëm. Gazeta britanike “The Observer” e vendos të parën në listën e “50 gjërave sportive që duhet të bësh përpara se të vdesësh”. Përgatitjet e tifozerive rivale në këtë derbi nisin me javë përpara dhe atmosfera e nxehtë pasqyrohet në gjithë Buenos Airesin. Tradicionalisht River Plate njihet si skuadra e të pasurve, ndërsa Boca Juniors si skuadra e shtresave të ulta.
Të gjithë fansat e futbollit, të shtunën në orën 18:00 do të mbajnë frymën në "Camp Nou" për të ndjekur Barcelona-Real Madrid, "El Clasico" e parë për këtë sezon. Përveç 90 mijë tifozëve në Katalunjë, kjo ndeshje do të tërheqë vëmendjen e 400 milionë tifozëve të tjerë, që do ta ndjekin drejtpërdrejtë këtë ndeshje nga ekrani.

Dy skuadrat ndajnë një rivalitet të hershëm, që është përshkallëzuar më shumë pas Luftës së Dytë Botërore. Ato nuk përfaqësojnë thjesht dy skuadra, është 90 minuta rivalitet mes dy rajoneve, Katalonjës dhe Kastiljanëve.

Por kush janë ndeshjet më të zjarrta në botë, që ia vlen të shihen, të paktën 1 herë në jetë. Pjesa më e madhe e specialistëve kanë bërë një listë me 10 ndeshjet më të zjarrta, që sigurisht nuk përfaqëson një rënditje domosdo absolute. /albeu.com/
Shtuar më 26/10/2013, ora 18:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori