Barcelona-Real Madrid, ja golashënuesit më të mirë të El Clasicos
Rivaliteti mes Messit dhe Ronaldos ishte një rivaltiet i shoqëruar për vite të tëra me duelet e tyre në El Clasico.

Performancat e çiftit në El Clasico gjatë viteve kanë qenë të jashtëzakonshme dhe ata kanë shënuar shumë gola mes tyre.

Messi ka shënuar më shumë gola se çdo lojtar tjetër në historinë e El Clasico me 26 në total.

Gjatë karrierës së tij, ai është përballur me Real Madrid 41 herë, duke fituar 19, barazuar 11 dhe humbur 13 ndeshje.

Një vend pas tij në klasifikimin e klasifikimeve të El Clasico është Cristiano Ronaldo, i cili arriti të shënojë 18 herë kundër Barcelonës në nëntë sezone në Real Madrid.

Ai është bashkuar në vendin e dytë në renditje nga ikona e shokut të Los Blancos Alfredo Di Stefano.

Më tej, Raul bashkohet me listën si shënuesi i katërt më i lartë në historinë e Clasico me 15 gola, ndërsa Cesar Rodriguez, Ferenc Puskas dhe Paco Gento janë të pestët në 14 gola secili.

Treshja reale e Madridit Santillana (12 gola), Hugo Sanchez (10) dhe Juanito (tetë) janë gjithashtu pranë krye të renditjes së bashku me Luis Suarez të Barcelonës (11).

Nga ata që mund të rrisin numrin e golave të shtunën në Camp Nou – përveç Messit, është edhe Karim Benzema i cili mund të arrijë shifra të dyfishta, aktualisht i ulur në nëntë golaClasico.
Shtuar më 23/10/2020, ora 21:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori