Këta janë 25 futbollistët më të mirë në 25 vitet e fundit
Prestigjiozja britanike Four Four Two ka publikuar një renditje të 25 futbollistëve më të mirë të 25-vjeçarit të fundit.

Për këtë revistë nuk ka asnjë dyshim: më i miri është Lionel Messi.

Numri 10 i “blaugranave” lë pas një tjetër emër të madh të futbollit si Cristiano Ronaldo.


Zidane dhe Ronaldihno zënë vendet tre dhe katër, duke u vlërsuar magjia e tyre ndër vite.

Sipas kësaj liste, Barcelona ka pasur emrat më të mëdhenj në vitet e fundit në skuadër.

Në këtë listë në 10-shen e parë janë gjashtë lojtarë që kanë luajtur me Barcelonën: Ronaldo Nazario (4), Ronaldinho Gaúcho (5), Thierry Henry (6), Xavi Henández (7) dhe Andrés Iniesta (8).


Këtyre u shtohen lojtarë të tjerë që e kanë veshur fanellën e Barcelonës gjatë karrierës së tyre: Rivaldo (11), Luis Figo (16), Sergio Busquets (20) dhe Romario (23).

I vetmi portier që ka zënë vend në këtë renditje është Lionel Buffon.

Messi ka shënuar 603 gola në 687 ndeshje me Barcelonën dhe e ka fituar gjashtë herë “Topin e Artë”.

Renditja

LEO MESSICRISTIANO RONALDOZINEDINE ZIDANERONALDO NAZARIORONALDINHO GAUCHOTHIERRY HENRYXAVIANDRÉS INIESTAPAOLO MALIDINIROBERTO BAGGIORIVALDOFABIO CANNAVARORYAN GIGGSKAKÁWAYNE ROONEYLUIS FIGOGABRIEL BATISTUTAERIC CANTONALUKA MODRICSERGIO BUSQUETSRAÚL GONZÁLEZPAUL SCHOLESROMARIOSERGIO RAMOSGIANLUIGI BUFFON
Shtuar më 23/04/2020, ora 23:31
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori