Lehtësohen akuzat ndaj Ronaldos, rrezikon vetëm gjobë
Të enjten UEFA do të vendosë nëse do të ndëshkojë ose jo Cristiano Ronaldon. Portugezi është nën akuzë për gjestin që bëri gjatës sfides Juventus-Atletico, por skuadren e Allegrit vijnë lajme të mira, shkruan Albeu.com.

5 herë fituesi i "Topit të Artë" rrezikon vetëm një gjobë.

Në hapjen e hetimit UEFA citon në fakt nenin 11, paragrafi "b" dhe "d" të rregullores së vet. I pari ka të bëjë me "shkeljen e rregullave bazë të sjelljes", e dyta "diskreditimi i sjellë futbollit dhe në UEFA ".

Uefa nuk bën asnjë referencë në nenin 15, i cili dënon "provokimin ndaj spektatorëve" dhe që parashikon skualifikim automatik. Për Ronaldon, pra, sanksioni më i mundshëm është një gjobë, ndoshta më e shtrenjtë se € 20,000 e rregulluar nga trajneri i Atletico Simeone në ndeshjen e parë kundër Zonjës së Vjetër në Ëanda Metropilitano.

Në Spanjë polemika rreth gjestit ishte më shumë e ndezur kur kanali "Vamos" gjithashtu tregoi një buzëqeshje me fyerjet e CR7 në spanjisht. /albeu.com/
Shtuar më 19/03/2019, ora 15:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori