E FUNDIT/ Lirohen banorët e Astirit
Pamje të rënda! Tragjedia që ndryshoi futbollin anglez (FOTO LAJM)

Më 15 prill 1989, 93 tifozë humbën jetën në fatkeqësinë më të rëndë sportive të ndodhur në Britaninë e Madhe.

Ata u shtypën për vdekje në stadiumin ‘Hillsborough’ në Shefilld, gjatë ndeshjes gjysmëfinale të FA Cup, ndërmjet skuadrave të Notinghem Forest dhe Liverpul.

Kaosi u shkaktua nga pjesë pjesë e tifozëve e Liverpulit, që u lejuan të hyjnë në stadium nga pjesa e pasme, kur ndeshja kisha filluar, shkruan tch. Më shumë se 2.000 tifozë që hynë në stadium, mbipopulluan një pjesë të tij, duke shtyrë dhe shtypur tifozët në radhët e poshtme.

Tragjedia ndryshoi rrënjësisht futbollin anglez; ligje të ashpra u vendosën për tifozerinë e dhunshme. Ndryshoi tërësisht infrastruktura e stadiumeve, pasi tani rendin nuk e mbanin më gardhet apo rrjetat e telit por dhuna e ligjit (kampionati i vetëm në botë ku tifozët janë ngjitur me fushën e gjelbër).
Shtuar më 15/04/2019, ora 11:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori