Skënderbeu-Kukësi, tani luhet për 1.3 milionë euro (FOTO LAJM)

1 Mln Euro bonus mund të marrë një skuadër shqiptare në fazën e grupeve
Pëlqej
Për lavdi në Europë dhe një "mal" me para. Ky është "misioni i pamundur" i dy skuadrave shqiptare, Kukësi dhe Skënderbeu. Skuadrat tona do të luajnë kundër Trabzonsporit dhe Çernomorets Odesës jo vetëm për t’u kualifikuar, por për të futur në arkat e klubit para pafund. Për dy ekipet është e sigurt që nëse kualifikohen do të marrin nga 1.3 milionë euro për kokë. Një shumë e cila do t’i shkonte përshtat skuadrave tona që deri tani kanë fituar 640 dhe 925 mijë euro shpërblime. Dhe këty nuk futen shumë shpërblime që kanë të bëjnë më së shumti për të drejtën televizive të ndeshjeve apo shpërblime nga "E drejta TV" e kampionatit shqiptar.

Gjithsesi tani nis lufta e vërtetë për paratë. Në lojë janë 1.3 milionë euro për kualifikimin në fazën e grupeve. Dhe ky nuk është maksimumi. Sepse të tjera para futen në arkat e klubeve shqiptare. 200 mijë euro për fitore merr një skuadër në fazën e grupeve të Europa League. Ndërkohë që 100 mijë euro merr një skuadër nëse barazon në Europa League. Këto para dyfishohen nëse ekipet tona kualifikohen përtej fazës me grupe dhe dalin me 32 më të mirave në Europa League.

Pra ekipet shqiptare i pret një "mal" me para. Është vetëm çështje mundësie për t’i marrë këto lekë që janë shumë dhe që sigurojnë për 2 vitet e ardhshme financat e klubeve shqiptare. Gjithçka është në dorë të dy skuadrave.

Paratë janë aty dhe një sforco e fundit jo vetëm që iu shton lavdinë por i mbulon edhe me euro. /albeu.com/
Shtuar më 11/08/2013, ora 12:19
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori