Njihuni me 49 derbit më të zjarrtë në botë
Derbit janë zakonisht pjesa më e bukur e një sezoni teksa ato mund t’i shikojmë së paku dy herë brenda një viti kalendarik.

Tashmë janë të njohura shumë prej përplasjeve më të mëdha nëpër botë, derisa më e shkueshmja vazhdon të jetë "El Clasico" në Spanjë në mes të Real Madridi dhe Barcelonës.

Më poshtë mund t’i shikoni derbit më të mëdhenj nëpër botë e që janë në total 49 të njohur:

49) Sheffield United vs Sheffield Wednesday
48) Blooming vs Oriente Petrolero
47) Portland Timbers vs Seattle Sounders
46) Lyon vs Saint-Etienne
45) Newell’s Old Boys vs Rosario Central
44) Athletic Bilbao vs Real Sociedad
43) Everton vs Santiago Wanderers
42) FC Seoul vs Suwon Bluewings
41) Bahia vs Vitoria
40) Dynamo Moscow vs Spartak Moscow
39) America vs Deportivo Cali
38) Hamburg vs St) Pauli
37) Alianza Lima vs Universitario
36) CSKA Sofia vs Levski Sofia
35) Cerro Porteno vs Olimpia
34) Glentoran vs Linfield
33) Barcelona vs Emelec
32) Esteghlal vs Persepolis
31) Dinamo Bucharest vs FCSB
30) Kaizer Chiefs vs Orlando Pirates
29) Genoa vs Sampdoria
28) Colo-Colo vs Universidad de Chile
27) Benfica vs Sporting
26) Hajduk Split vs Dinamo Zagreb
25) Raja vs Wydad
24) Real Betis vs Sevilla
23) Newcastle United vs Sunderland
22) Corinthians vs Palmeiras
21) East Bengal vs Mohun Bagan
20) Arsenal vs Tottenham
19) Olympiacos vs Panathinaikos
18) Flamengo vs Fluminense
17) FK Velez vs HSK Zrinjski
16) Ajax vs Feyenoord
15) Independiente vs Racing Club
14) Portsmouth vs Southampton
13) AC Milan vs Inter
12) Chivas Guadalajara vs Club America
11) Marseille vs Paris Saint-Germain
10) Ah Ahly vs Zamalek
9) Borussia Dortmund vs Schalke
8) Gremio vs Internacional
7) Liverpool vs Manchester United
6) Fenerbahce vs Galatasaray
5) Lazio vs Roma
4) Nacional vs Penarol
3) Celtic vs Rangers
2) Barcelona vs Real Madrid
1) Boca Juniors vs River Plate.
Shtuar më 14/04/2020, ora 16:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori