VAR i pandashëm nga futbolli, ja si funksionon gjithçka (VIDEO)


Sistemi i video asistentit të gjyqtarit VAR bëri buj të madhe në Botërorin që lamë pas ku për herë të parë në historinë e futbolliti teknologjia e avancuar u përdor në një kompeticionkaq të madh.

Ky sistem megjithëse e ka vërtetuar shumë herë saktësinë dhe vlefshmërin e tij përsëri ka zëra skeptik që nuk i besojnë kësaj teknologjie.

Ky sistem, është aplikuar edhe në ndeshjen e Superkupës së Spanjës mes Sevillas dhe Barcelonës.

Në këtë ndeshje, goli i parë i shënuar nga Sevilla është anuluar për pozicion jashtë loje, por pas konsultimit me VAR-in është lejuar.

Por, si ndodhi ky konsultim? Për këtë pyetje është publikuar një video e cila tregon komunikimin mes gjyqtarit kryesor dhe atyre të sistemit VAR.

Ndiqeni videon për më shumë. /albeu.com/


Shtuar më 15/08/2018, ora 09:17
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori