Vettel kampioni i ri i botës
Pëlqej
Vettel është kampioni i ri i botës së automobilizmit. Gjermani ka kurorëzuar një kampionat spektakolar dhe të meritur. I humburi i madh i këtij sezoni ka qënë Fernando Alonso i cili duhej vetëm të mbante pozicionin e nisjes dhe nuk ia ka dalë mbanë. Vettel ka bërë një garë të shkëlqyer duke e mbajtur vendin e parë që në fillimin e saj. I dyti ka dalë Hamilton i ndjekur nga shoku i tij i skuadrës Button. Rosberg ka përfunduar i katërti para Kubica. I gjashti ka qënë Petrov, njeriu i cili ka mbajtur për 38 xhiro pas Alonson e vëndit të shtatë. .Vettel arrin të marrë titullin kampion me 256 pikë i ndjekur nga Alonso me 252 dhe Ëebber me 242 pikë.(albeu.com)
Shtuar më 14/11/2010, ora 15:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori