ZYRTARE/ FSHF sjell në Shqipëri një finale të madhe Evropiane
Më në fund e konfirmuar. "Air Albania STadium" do të mirëpresë finalen e "Conference League" në vitin 2022, shkruan Albeu.com.

Lajmin e ka dhënë zyrtarisht Federata Shqiptare e Futbollit vetëm pak caste më parë me një postim në rrjetin social "Instagram".

Postimi i plotë

SHF sjell në Shqipëri një finale të madhe europiane!

"Air Albania Stadium" mirëpret finalen e "Conference League" në vitin 2022!


Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s është mbledhur sot përmes video-konferencës dhe mori një vendim historik për Shqipërinë!
Finalja e "UEFA Conference League", turneut më të ri europian për klube që do të nisë sezonin e ardhshëm, do të zhvillohet në stadiumin kombëtar "Air Albania" në vitin 2022!

Kjo është hera e parë në historinë e sportit shqiptar që vendi mirëpret një finale europiane të këtyre përmasave.
Shqipëria ishte një nga kandidatet kryesore për zhvillimin e kësaj finaleje, por arriti të lërë pas Irlandën e Veriut dhe Finlandën.

Në këtë mbledhje historike mori pjesë edhe Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, njëherësh edhe anëtar i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, i cili ka pasur një rol kyç duke lobuar vazhdimisht për këtë vendim.

Gjatë mbledhjes Presidenti Duka falënderoi të gjithë anëtarët e Komitetit Ekzekutiv për mbështetjen që po i japin Shqipërisë dhe në veçanti futbollit shqiptar.

Një event i këtyre përmasave është një mundësi fantastike promovimi për Shqipërinë, që do të jetë në qendër të vëmendjes për disa ditë me radhë.

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s mori edhe disa vendime të tjera në mbledhjen e zhvilluar sot në lidhje me finalet e kompeticioneve të UEFA-s.
Shtuar më 03/12/2020, ora 15:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori