17 orë agjërim, triumfon në 10.000 metra (FOTO LAJM)

Atleti i Britanisë së Madhe Mohammed Farah fitoi medaljen e Artë në maratonën e 10.000 metrave në Londër 2012. Por ajo që e bën më interesant lajmin është fakti se atleti me origjinë somaleze është praktikues i fesë islame dhe agjërues gjatë muajit të Ramazanit.

Edhe pse në agjërim prej gati 17 orësh Mohammed Farah arriti të triumfojë në garë duke mos treguar aspak lodhje dhe duke qënë në formë të mirë fizike dhe sportive përgjatë 10.000 metrave të maratonës.

Mohammed Farah rrjedh nga një familje emigrantësh somalezë në Britaninë e Madhe dhe prej kohësh është pjesë e Ekipit Olimpik britanik. /albeu.com/
Shtuar më 10/08/2012, ora 11:15
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori