15 legjendat e gjalla të futbollit (FOTO LAJM)

Paolo Maldini (Milan) - 25 sezone, 902 ndeshje
Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Këta janë dy emrat më të përfolur në futboll në kohën që po jetojmë. Ylli argjentinas dhe ai portugez po "luftojnë" në distancë me njëri-tjetrin për lojtarin më të mirë në botë. "Pleshti" i ka fituar tashmë 4 Topa të Artë duke hyrë në histori, ndërsa CR7 vetëm një gjatë kohës kur luante për Manchester United.

Por nuk janë vetëm këta emrat më të mëdhenj dhe të lavdishëm të historisë së futbollit. Vërtetë Messi dhe Ronaldo janë makineri e friskhme golash por përballë shifrave të legjendave të futbollit edhe vetë kjo dyshe kampione do të ndalte.

Sot kemi menduar të sjellim te ju 12 ikonat e futbollit. Futbollistë dhe kapitenë që për vite dhe dekada me rradhë kanë çuar klubet e tyre drejt sukseseve të shumtë. Nuk janë dhe nuk kanë qënë as trajner dhe as ushtarakë por forca e karakterit dhe loja e tyre kanë bërë që të bëjnë për vete jo vetëm shokët e skuadrës dhe tifozët e tyre por të gjithë sportdashësit në mbarë botën.

Disa prej tyre e kanë lënë futbollin duke e shkruar emrin me gërma të arta në historinë e këtij sporti, ndërsa të tjerët vazhdojnë të luajnë me të njëjtën grintë, teknikë dhe dashuri si në fillimet e tyre.

Legjenda të pavdekshme.../albeu.com/
Shtuar më 23/01/2013, ora 12:41
Besmir Murati
e Mërkurë 23 Janar 2013, Ora 13:40
Paul Schools -715 18 sezone MAN UTD 155 gola
Jamie Carragher-721 Ndeshje 16 sezone. LIVERPOOL
Frank Lampard-779 CHELSEA 18 sezone...239 Gola
Francesko Totti-660 20 sezone 277 gola
Rio Ferdinand- 660 1 18 sezone


Edhe keta jane legjenda qe i kane dhene futbollit aq shume dhe ndoshta dhe pak me shume se sa ata qe jane ne top 12... Gjtihsesi ideja ishte per te mos i ulur meritat ketyre djemve ndaj i shtova dhe keta ;)
Albeu.com
e Mërkurë 23 Janar 2013, Ora 15:44
Faleminderit për sygjerimin Besmir
dorjan dervishi
e Enjte 24 Janar 2013, Ora 00:33
nga i beri Frank Lampard 18 sezone te CHELSEA?
dorjan dervishi
e Enjte 24 Janar 2013, Ora 00:35
nga i beri Frank Lampard 18 sezone te CHELSEA?
rigi
e Enjte 24 Janar 2013, Ora 22:49
po ke haruar ZANETIN o gazetar
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori