7 maj 1986 kur Steaua e Bukureshtit mundte Barcelonën në finalen e Kupës së Kampioneve (VIDEO)
Si sot para 34 vitesh në stadiumin “Ramon Sançez Piszhuan” të Sevijas, Steaua e Bukureshtit fitonte trofeun prestigjioz të Ligës së Kampionëve, duke mposhtur me 11-metërsha Barcelonën.

Koha e rregullt u mbyll në barazim pa gola, ndërkohë që të dy skuadrat iu drejtuan pikës së bardhe të penalltisë.

Portieri Dudakami ishte vendimtar duke pritur plot 4 penallti, teksa i siguroi trofeun e lavdishëm rumunve të Seauas.

Kjo është kupa e parë dhe e vetme Europiane e fituar nga një ekip rumun. Një moment me të vërtet historik për një shtet të vogël si Rumania. Për më tepër shikoni videon e mëposhtme:

Shtuar më 07/05/2020, ora 23:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori