Afrika e Jugut shpenzoi 6 miliarde dollare per stadiumet
Albeu.com
Një ditë pas finales së Kupës së Botës, publikohen disa nga kostot e këtij botërori si dhe kostot financiare të tij. Afrika e Jugut mahniti gjithë botën me stadiumet e saj dhe në të gjithë vendin ndërtimi dhe rinovimi i 10 stadiumeve i kushtoi asaj 2 miliardë dollarë.Kjo është sa dyfishi i shpenzuar për stadiumet në Gjermani në 2006. Ndërsa gjithsej fatura e investimeve shkon mbi 6 miliardë dollarë. Afrika e Jugut thuhet se ka fituar 450 milionë paund nga turistët ndërsa FIFA mendohet se ka fituar 2 miliardë dollarë nga pëfitimet nga sponsorat dhe licensat e transmetimit, 50% më shumë se në Kupën e fundit në Gjermani.
Shtuar më 12/07/2010, ora 19:16
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori