Ancelotti: Kënaqësi të punosh në Angli, në Itali shumë dhunë dhe presion
Carlo Ancelotti ka drejtuar në Itali, Spanjë, Francë dhe Angli. Gjithkund ka kaluar shumë mirë, por askund si në ishull.

Në vitet 2009-2011 drejtoi Chelsea, ndërsa tani ndodhet në stolin e Everton. 60-vjeçari ka treguar për Sky Sport ndryshimin e madh mes Anglisë dhe Italisë.

“Është më argëtuese të stërvitësh në Angli sesa në Itali, nuk diskutohet fare. Atmosfera është e shkëlqyer dhe nuk ke presion nga tifozët. U riktheva pas nëntë vitesh, pak gjëra kishin ndryshuar. Presioni është i njëjtë dhe ka shumë dhunë mes tifozëve.

Futbolli italian po përpiqet të ndryshojë, por nuk është kaq e thjeshtë të ndryshosh kulturën e një vendi që ka akoma dhunë. Në Angli janë më të respektueshëm, jo vetëm në stadiume”, deklaron trajneri i Everton.
Shtuar më 22/05/2020, ora 20:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori