Andrea Pirlo, "Mbret" edhe në Facebook (FOTO LAJM)

Andrea Pirlo - 13,398 vota
Pëlqej
Më shumë se 67 mijë veta kanë votuar në faqen e Serie A Tim në Facebook për futbollistin më të mirë të vitit 2012. "Regjisori" i bardhezinjve, Andrea Pirlo, ka kryesuar me rreth 100 vota më shumë se talenti i Milan Stephan El Shaarawy, ndërsa i treti është renditur sulmuesi uruguajan i Napolit, Edinson Cavani.

7 gola të shënuar me Juventus, asiste gjeniale, ajo penallti në formë parabole, e cila ëmbëlsoi natën mes 24 dhe 25 qershorit të italianëve në Euro 2012 përballë Anglisë, titulli kampion dhe Superkupa e Italisë. Ttë gjitha këto përbëjnë atë vit 2012, të magjishëm, për Pirlon. Këtë verdikt kanë dhënë tifozët, të cilët kanë votuar në sondazhin e faqes zyrtare të Serie A në rrjetin social Facebook.

Kanë shprehur preferencën e tyre gati 67 mijë persona: mesfushori juventin grumbulloi 13,292 vota. Kthesa e madhe, me pothuajse 1 gol për ndeshje që prej shtatorit, ka ngecur vetëm në hapat e fundit të "lavdisë" për sulmuesin e Milan-it (100 vota më pak), aktualisht golashënuesi më i mirë i Serie A. Në vendin e tretë, më i distancuar nga dy vendet e para, është klasifikuar Edinson Cavani, me 5,669 vota.

Në krahasim me "Faraonin", duhet thënë se Pirlo e ka merituar këtë çmim simbolik pak më shumë, për shkak të vazhdimësisë së treguar. Andrea e mori mbi shpatulla Juventus-in edhe gjatë fazës së dytë të sezonit të kaluar, në luftën për titull, duke shënuar golin e parë bardhezi kundër Catania-s, teksa edhe sivjet e ka nisur fuqishëm, duke shënuar që ndaj Parma-s, përveç se ka fituar zemrat e tifozëve në "Juventus Stadium", me pikën e tij më të fortë: asistet.

Gjatë vitit kalendarik 2012 numërohen plot 7 gola, shumica e të cilave kanë ardhur nga specialiteti i tij, goditjet e dënimit. I rëndësishëm në këtë votim ka qenë edhe Europiani, si dhe ajo penallti alla-Totti kundër Anglisë. Nëse verdikti i finales së Kievit do të kishte qenë ndryshe, ndopër fitimin e "Topit të Artë 2012". /albeu.com/
Shtuar më 03/01/2013, ora 10:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori