Angli-Itali, statistika
Anglia për të fituar Europianin për herë të parë, ndërsa Italia për të përsëritur suksesin e Euro 1968: në çerekfinale të Euro 2012 do të përballen "Tre Luanët" dhe "Axurrët", dy vende historikisht shumë afër njëri-tjetrit, megjithëse tradita futbollistike anon nga italianët.

Në 22 përballje mes tyre, Italia ka fituar 9 ndeshje, 6 barazime dhe 7 fitore për Anglinë. Golavarazhi është në favor të ishullorëve: 28 gola të shënuar dhe 26 të pësuar.

Fitorja e fundit për Anglinë daton më 4 korrik 1997, 2-0 në miqësoren ku shënuan Wright dhe Scholes ndërsa fitorja e fundit Axurre daton më 27 mars 2002, 1-2 me gola të Fowler dhe dopieta e Montella. Edhe asaj kohe në portë ishte Gigi Buffon.

Çerekfinalja e katërt e Euro 2012, Angli-Itali luhet ditën e dielë në orën 20.45. /albeu.com/

Shtuar më 20/06/2012, ora 09:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori