Barcelona zbatoi në mënyrë perfekte rregullin e saj (VIDEO)
Në një analizë të redaksisë së sportit në Albeu.com me titull “Çelësi i suksesit të Barcelonës, rregulli i 6 sekondshit?!”, të publikuar me 15 tetor të vitit të kaluar, kemi spjeguar rregullin e 6-sekondshit që aplikohet nga Barcelona. Një mënyrë perfekte e funksionimit të këtij “rregulli” është vënë re edhe në ndeshjen e zhvilluar këtë fundjavë kundër Real Sociedadit.


Por, ç′është rregulli i 6 sekondshit?!

Në stilin e lojës, Barcelona nuk toleron humbje topi, por edhe kur e humb, në vend që futbollistët të kapin pika të caktuara në fushë, shumica e futbollistëve menjëherë mobilizohen për të rimarrë topin, duke i bërë presion të papërballueshëm skuadrës tjetër. Ky "sulm" i futbollistëve të Barcelonës ngushton hapësirën e lëvizjes së topit, dhe sipas rregullit të Barcelonës, topi i humbur duhet të rikthehet brenda 6 sekondave.

Si funksionoi ky rregull në ndeshjen e fundjavës me Real Sociedad?!

Përgjigjen më të saktë mund ta gjeni nëse ndiqni videon e mëposhtme. Shikoni momentet kur Barcelona humb topin dhe më pas reagimin e futbollistëve të Barcelonës. /albeu.com/


Shikoni golat:


albeu.com/player/player.swf" width="480" height="380" bgcolor="undefined" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" flashvars="file=http://content.reklamz.com/internethaber/SPOR_6_SUBAT2012_BARCA.mp4&title=Albeu.com lajme&frontcolor=000000&lightcolor=FF0000&screencolor=CCCCCC&logo=http://albeu.com/player/logo.png"/>
Shtuar më 06/02/2012, ora 19:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori