Belgjika dhe Hollanda duan "Boterorin 2018"
Pëlqej
Albeu.com
Federatat e Futbollit të Belgjikës dhe Holandës kanë aritur një marrëveshje për themelemin e fondacionit të përbashkët e cila këtyre dy shteteve do tju kishte ndihmuar në përgatitjet për të marë organizmin e Botërorit të Futbollit në vitin 2018.Njëmbëdhjet qytete nga këto dy vende tani më kanë dhënë garancione se mund të jetë organizator të ndeshjeve të futbollit të një niveli të lartë. Belgjika dhe Holanda në vitin 2000, së bashku kishin organizuar EURO 2000, ndërsa kundërkandidat për organizimin e Copa mondial 2018 do të kenë Meksikon, SHBA, Spanjën, Anglinë dhe Australinë.
Kampionati i ardhshëm botëror 2010 do të zhvillohet në Afrikën e Jugut, ndërsa katër vjet më vonë ai do të zhvillohet në Brazil dhe supozohet se "Botërori 2018" do të zhvillohet në kontinentin e vjetër edhe pse FIFA u largua nga sistemi I ashtuqujatur sistemi i rotimit të kontinenteve.
Shtuar më 13/11/2008, ora 20:56
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori