Berisha: Shqipëria mbetet favoritja e grupit
Etrit Berisha i cili është graduar kapiten i kombëtares shqiptare për ndeshjet ndaj Kazakistanit dhe Lituanisë ka dalë në konferencë për shtyp sëbshku me trajnerin Edoardo Reja nga Almaty i largët. Gardiani para gazetarëve ka folur për disa tema duke analizuar Kazakistanin, duke nënvizuar se Shqipëria vazhdon të jetë favoritja e grupit, ndërsa shpjegoi edhe arsyet e vonesës në grumbullim.

Çfarë dini për ekipin kombëtarKazakistanit?

Nuk kam shumë informacion, por e di që ka shumë ekipe të mira në Kazakistan. Për shembull, Astana, e cila luan në Europa League. Ne jemi të përgatitur mirë për këtë ndeshje, e dimë që kundërshtari ka një sulm shumë të mirë.

Të gjitha ekipet në grup shënuan një numër të barabartë pikësh. A është ende favorite Shqipëria?

Sipas mendimit tim, Shqipëria mbetet favoritja e grupit, por loja kundër Lituanisë tregoi se të gjithë kundërshtarët janë mjaft të fortë, kështu që ne duhet të tregojmë klasin tonë. Ne duhet të bëjmë një ndryshim në grup në ndeshjet e ardhshme.

Ju keni pasur probleme të mbërrinit në Shqipëri nga Italia. Si arritët t’i zgjidhni?

Po, disa probleme me pandeminë e koronavirusit kanë rifilluar në Itali. Disa ekipe kishin lojtarë që ishin pozitivë dhe duhej të bënin karantinë. Unë rashë dakord me klubin për të shkuar në ekipin kombëtar për ndeshjet e ardhshme. Ekipi kishte nevojë për mua dhe mbërrita.

A njihni ndonjë nga lojtarët e ekipit kombëtarKazakistanit?

Unë pashë lojtarët sulmues duke luajtur. Unë do të doja të përmend kapitenin tuaj Bauyrzhan Islamkhan, është e qartë se ai është një nga udhëheqësit. Kazakistani është shumë i rrezikshëm kur bëhet fjalë për kundërsulme. Gjithashtu lojtarë mbrojtës, kanë pasur rritje. Unë mendoj se Kazakistani ka një ekip të rrezikshëm. Ne duam të fitojmë nesër.
Shtuar më 10/10/2020, ora 18:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori