Bojkoti i futbollistëve, shtyn fillimin e La Ligas
La Liga
Java e parë e La Ligas e parashikuar të zhvillohej këtë fundjavë do të shtyhet për shkak të grevës së futbollistëve. Bisedimet me LFP-n, që përfaqëson 42 klubet profesionale të futbollit që formojnë La Ligan dhe divizionin e dytë, nuk kanë sjell asnjë akord.

Lajmi nënkupton se Spanja do të ketë prapambetje në kalendar me shumë pak hapësirë në dispozicion për të ricaktuar ndeshjet.

Euro 2012 fillon në qershor dhe e vështirëson Spanjën të kompensojë ndeshjet në fund të kalendarit aktual pasi sezoni në La Liga përfundon më 13 maj.

AFE, që kërkon mbrojtje më të madhe për pagat e futbollistëve në klube që kanë hyrë në administrim financiar, javën e kaluar vendosën për të bojkotuar dy javët e para në dy ligat kryesore.

AFE ka thënë se rreth 50 milion euro janë borxh i klubeve për më tepër se 200 futbollistë dhe se fondi emergjent prej 40 milion eurosh i propozuar nga LFP nuk mjafton.

Disa klube tashmë kanë publikuar komunikata se stërvitjet janë shtyrë deri të martën e javës së ardhshme. /albeu.com/
Shtuar më 20/08/2011, ora 09:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori