Bracelona i futet në "parakalim" Realit për mesfushorin e talentuar të Tottenhamit
Barcelona po ndjek nga afër talentin anglez, Bamidele Jermaine Alli, i njohur më mirë si Dele Alli. Mesfushori, 21-vjeçar u zgjodh si lojtari më premtues në Premier League sezonin e kaluar pas një viti të shkëlqyeshëm me Tottenhamin. Ekipi nga "Camp Nou", i kryesuar nga Pep Segura, po ndjek progresin e lojtarit dhe mendon se ai mund të vij në Katalonj, shkruan Albeu.com.

Barça ende synon Philippe Coutinho në mendje për të ardhmen, por është i vetëdijshëm për vështirësinë në marrjen e një marrëveshje, pasi dështimi i tyre për ta ulur atë në verë tregoi. Barcelona, ​​nga një zhgënjim tjetër, po mendon për opsione të tjera dhe Dele Alli është shfaqur si një alternativë e mundshme.

Një mesfushor i cili është pothuajse me tipare sulmuese, ai gjithashtu mund të luajë më thellë, Alli ka shkëlqyer pas Harry Kane - i cili është një objektiv i Real Madridit - shënoi 22 gola sezonin e kaluar.

Me Barçën dhe me Real Madridin e interesuar, Spurs po mendon të ofrojë Alli një kontratë më afatgjate që të kenë lojtarin nën-kontroll dhe të sigurojnë të ardhura marramendëse. Ai aktualisht fiton 55,000 euro në javë dhe me një marrëveshje të re, sipas "The Telegraph", do të merrte 90,000 eruos, gjë që do ta bënte atë lojtarin e dytë më të paguar pas sulmuesit Kane dhe mesfushorit danez Christian Eriksen.

Çmimi i Alli do të ishte më pak se Coutinho, i cili kushtonte 200 milionë euro për Liverpool. Megjithatë, ai ende mund të kushtojë rreth 150 milionë euro, gjë që është sa Barça ka lënë mënjanë për të përmirësuar mesfushën e tyre në merkaton e ardhshme.
Shtuar më 09/10/2017, ora 13:24
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori