Conte, trajneri i "çmendur": Nga kontrolli i plot mbi lojtarët, tek dietat dhe jeta seksuale e tyre
Antonio Conte do të jetë në stadiumin “Alfredo Di Stefano” sot (e martë), ku skuadra e tij e Interit përballet me Real Madridin në Ligën e Kampionëve.

Trajneri italian është një figurë e njohur në të gjithë Evropën për pasionin dhe disiplinën që ai transmeton në ekipin e tij.


I lindur në Lecce në vitin 1969, Conte ka kaluar nëpër periudha të vështira dhe është një person që ndjek me përpikëri zakonet, të cilat janë në stilin e tij të trajnerit.

Lutjet dhe futbolli

Kushdo që ka pasur fatin të ha darkë me trajnerin e Interit, e di se ai dhe familja e tij nuk mund të fillojnë të hanë pa thënë lutje.

Është ky akt i mirënjohjes që Conte e di se duhet ta bëjë edhe në stërvitjet e tij.


Kokë poshtë dhe shumë punë


Çdo klub që punëson Conte si trajnerin e tyre duhet të kuptojë se do të ketë ankesa në lidhje me qëndrueshmërinë e seancave të tij trajnuese.

Arezzo, Bari, Atalanta, Siena, Juventus, Italia, Chelsea dhe tani Interi i kanë provuar të gjitha metodat e tij të rrepta. Këto metoda shkaktuan telashe në Londrën Perëndimore më shumë se kudo tjetër.


Nga ushqimi te seksi

Conte pëlqen të ketë kontroll të plotë mbi lojtarët e tij, pavarësisht nëse ata janë në fushën e stërvitjes apo duke pushuar në shtëpi.

Lojtarët e mi duhet të mësojnë se si të marrin përgjegjësi për veten e tyre; në të ushqyerit, në pushim, në të bërë seks”.

“Nuk ka të bëjë vetëm me të qenit në fushë. Ata duhet ta zgjidhin vetë. Do të dukej që po i trajtoj si fëmijë nëse nuk ndërhyj”, kishte thënë Conte.
Dieta të rrepta

Dieta e një futbollisti është një fiksim për Conten. “Gjatë para-sezonit, ne vendosim ekuilibrin e duhur për ushqimet: karbohidratet, proteinat dhe yndyrat, pa ndaluar asgjë”.

“Unë i kushtoj shumë vëmendje ushqimit për të qëndruar i shëndetshëm”, ka thënë Conte.


Klubi duhet të jetë një

Conte shpesh zgjedh që të bëjë debate me trajnerët kundërshtarë, shtypin dhe gjyqtarët, por ai mund të shkaktojë konflikt edhe brenda klubit që punon.

Këtë verë, ai ishte afër largimit nga Interi sepse kishte dyshime nëse pronarët e klubit e mbështesnin atë me të vërtet.

Fjalosjet në disatancë me Sergio Ramosin

Sergio Ramos sigurisht që nuk është tifoz i qasjes së Conte në stërvitje. Pas raporteve që lidhnin italianin me Real Madridit që erdhën pas humbjes 5-1 në El Clasico ndaj Barcelonës në vitin 2018, mbrojtësi spanjoll ishte i shpejtë në reagim, duke mos dashur që ai të vinte trajner.

“Respekti duhet fituar, nuk imponohet”.

“Pavarësisht kush jeni. Ne kemi fituar gjithçka me trajnerë që ju i dini tashmë. Në fund, menaxhimi i dhomës së zhveshjes është më i rëndësishëm sesa njohuritë teknike të një trajneri”, kishte thënë Ramos.Përgjigja e Contes nuk mungoi: “Kur një trajner shkon në një klub, ai duhet të sjellë edukim dhe respekt, diçka që ai gjithashtu pret nga lojtarët e tij. Nëse kjo dështon, aty fillojnë problemet”, kishte thënë Conte.

Kapiteni i Zidane

Zinedine Zidane do të ketë kundër ish- kapitenit të tij te Juventusit të martën, pasi kanë kaluar shumë vite bashkë.

Shefi i Real Madrid kaloi pesë vjet, ku luajti nën udhëheqjen e Conte në Torino, por kurrë nuk është përballur me të si trajner më parë.Mbjellja e flokëve

Conte kujdeset shumë për pamjen e tij dhe i është nënshtruar mbjelljeve të flokëve në të kaluarën.

“Imazhi, veçanërisht për një futbollist, është i rëndësishëm. Ne jetojmë në një shoqëri imazhesh dhe nuk e kuptojmë se është një gabim serioz, për mendimin tim”.“Ju e shihni, unë isha gjysmë tullac, plotësisht tullac dhe tani kam flokët e mi që e bëjnë jetën më të mirë. Asgjë më shumë”, kishte thënë italiani kur u pyet për mbjelljen e flokëve.

Shtuar më 03/11/2020, ora 18:43
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori