Covid-19 "kërcënon" sërish futbollin, ndërpritet kampionati në 3 shtete evropiane
Koronavirusi detyroi mbylljen e parakohshme të kampionateve në 3 shtete evropiane.

Finlanda, Islanda dhe ishujt Faroe vendosën mbylljen e aktiviteteve sportive për shkak të rëndimit të pandemisë së koronavirusit dhe shpalljen e verdikteve të sezonit.

Për rrjedhojë, HJK Helsinki siguroi titullin e 30-të në histori pas 21 javëve kampionat.

Federata vendosi që të mos zhvilloheshin ndeshjet e fazës play-off dhe kryeqytetasit arritën të siguronin titullin e rëndësishëm, duke bërë që sigurojnë yllin e tretë në histori.

Ishujt Faroe, Torshavni fitoi kampionatin pas 26 javësh. Ky është titulli i 12-të kampion për ta, ndërsa në Islandë, Valuri ngriti titullin e 23-të pas 18 javësh.

Shtuar më 02/11/2020, ora 09:03
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori