Çerekfinalet e Championsit, ja klubet me më shumë pjesëmarrje
Pas fitore 2-0 ndaj Portos në "Estadio do Dragao", Juventus është një hap larg nga çerek-finalet e UEFA Champions League. Për bardhezinjtë kjo do të jetë hera e 10-të që arrijnë deri në këtë fazë që nga periudha kur ka marrë këtë emërtim.

Në fakt rekordin e më shumë pjesëmarrjeve në fazën çerekfinale e ka skuadra e Bayernit të Mynihut që ka arritur plotë 15 herë. Pak më poshtë se bavarezët me 14 pjesëmarrje janë Barcelona dhe Bayerni.

Klubet me më shume pjesëmarrje në çerekfinalet e Championsit

1. Bayern
15 herë (1995, 98, 99, 2000, 01, 02, 05, 07, 09, 10, 12, 13, 14, 15, 16)
2. Barcelona
14 herë (1995, 2000, 02, 03, 06, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16)
2. Real Madrid
14 herë (1996, 98, 99, 2000, 01, 02, 03, 04, 11, 12, 13, 14 , 15, 16)
4. Manchester U.
13 herë (1997, 98, 99, 2000, 01, 02, 03, 07, 08, 09, 10, 11, 14)
5. Chelsea
9 herë (2000, 04, 05 , 07, 08, 09, 11, 12, 14)
5. Juventus
9 herë (1996, 97, 98, 99, 2003, 05, 06, 13, 15)
7. Milani
7 herë (1995, 2003, 04, 05 , 06, 07, 12)
8. Inter
6 herë (1999, 2003, 05, 06, 10, 11)
8. Arsenal
6 herë (2001, 04, 06, 08, 09, 10)
10. Liverpool
5 herë (2002 , 05, 07, 08, 09)
10. Borussia Dortmund
5 herë (1996, 97, 98, 2013, 14)
10. Porto
5 herë (1997, 2000, 04, 09, 15)
10. Paris Saint-Germain
5 herë (1995, 2013 14, 15, 16)
14. Ajax
katër herë (1995, 96, 97, 2003)
14. Valencia
4 herë (2000, 01, 03, 07)
14. Lyon
4 herë (2004, 05, 06 , 10)
14. Benfica
4 herë (1995, 2006, 12, 16)
14. Atlético Madrid
4 herë (1997, 2014, 15, 16)
Shtuar më 07/03/2017, ora 16:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori