Europa League, ja shorteu
Albeu.com
Që nga ky sezon Kupa UEFA ka ndryshuar formatin e saj dhe ka ndryshuar edhe emrin në Liga e Evropës. Shorti i hedhur sot ka nxjerrë 76 ekipe që do të zhvillojnë dy runde nga 38 ndeshje për të nxjerrë po kaq ekipe që do të kualifikohen në fazën e grupeve.
Ekipi italian Roma do të ketë përballë ekipin sllovak Kosice, në kërkim të një vendi për në fazën grupore e Evropa League, derisa ekipi tjetër romak, Lazio do të luajë kundër suedezëve të Elfsborg.

Valencia do të ketë përballë norvegjezët e Stabaek, derisa spanjollët tjerë të Villarrealit kanë për kundërshtar holandezët e NAC Breda. Evertoni dhe Fulhami do të përballen me ekipin çek Sigma, respektivisht me atë rus Amkar.

Lista e plotë e ndeshjeve:

PAOK vs. Heerenveen
Dinamo Zagreb vs. Heart of Midlothian
Werder Bremen vs. Aktobe
Everton vs. Sigma
BATE vs. Litex
NAC vs. Villarreal
Lech vs. Club Brugge
Fulham vs. Amkar
Galatasaray vs. Levadia
Teplice vs. Hapoel Tel-Aviv
Metalurh Donetsk vs. Austria Wien
Twente vs. Qarabag
Roma vs. Kosice
Dinamo Moscow vs. CSKA Sofia
Genk vs. Lille
PSV vs. Bnei Yehuda
Lazio vs. Elfsborg
Trabzonspor vs. Toulouse
Partizan vs. Zilina
Baki vs. Basel
Ajax vs. Slovan Bratislava
Shakhtar Donetsk vs. Sivasspor
Brondby vs. Hertha
Athletic Bilbao vs. Tromso
Sarajevo vs. Cluj
Rapid Wien vs. Aston Villa
Steaua Bucuresti vs. St Patrick’s Athletic
Sparta Praha vs. Maribor
Zenit St. Petersburg vs. Nacional
Genoa vs. Odense
Dinamo Bucuresti vs. Liberec
Guingamp vs. Hamburg
Sion vs. Fenerbahce
Sturm vs. Metalist
Slavia Praha vs. Crvena Zvezda
Benfica vs. Vorskla
Vaslui vs. AEK
Stabaek vs. Valencia
Shtuar më 08/08/2009, ora 07:08
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori