FA dënon Wiganin dhe Manchester Cityn
Manchester City dhe Wigan janë akuzuar për dështimin e kontrollit të lojtarëve të tyre nga FA pas ndeshjes së mbrëmshme.

FA ka konfirmuar gjithashtu se Sergio Aguero nuk do të ketë asnjë dënim për përleshjen që pati mbrëmë me tifozët e Wuganit.

Organi qeverisës ka konfirmuar gjithashtu se nuk do të ketë asnjë veprim kundër secilit klub për një konfrontim midis Pep Guardiola dhe homologut të Wigan Paul Cook në tunel rreth gjysmë ore.

Megjithatë, të dyja palët kanë gjasa të dënohen për reagimin e lojtarëve të tyre pas kartonit të kuq të Fabian Delph-it.

"Të dyja klubet si; Wigan Athletic dhe Manchester City janë akuzuar për dështimin e kontrollit të lojtarëve të tyre në lidhje me përjashtimin e Fabian Delph gjatë ndeshjes së Emirates FA Cup", thuhet në një deklaratë të FA.

"Klubet kanë të drejtë të përgjigjen deri në orën 18:00 të ditës së premte më 23 shkurt 2018 për t'u përgjigjur".

City u gjobit me £ 35,000 për dështimin për të kontrolluar lojtarët e tyre në dy raste si sezonin e kaluar, kundër Chelseat në dhjetor të 2016 dhe Liverpool në mars të 2017.

FA ka kërkuar gjithashtu të dy klubet për informacione të mëtejshme mbi marrëveshjet e sigurisë në "DW Stadium" dhe sjelljen e të dy grupeve të tifozëve.

Deklarata vazhdoi: "Përveç kësaj, të dy klubeve u është kërkuar që të japin vërejtjet e tyre pas turmës në fund të lojës dhe deri të hënën 26 shkurt 2018 të përgjigjen". /albeu.com/
Shtuar më 20/02/2018, ora 19:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori