Historia e rivalitetit De Rossi-Tevez
Carlos Tevez dhe Daniele De Rossi mund të thonë se e njohin mirë njëri-tjetrin dhe tani, pasi janë përballur si kundërshtarë tetë herë, ata do të mbajnë të dy fanellën e Boca Juniors.

Tetë duelët erdhën në mes të 2004 dhe 2015, me Tevezin që mbante veshur fanellën e Argjentinës, Manchester United dhe atë të Juventusit në ato takime, ndërkohë që De Rossi kishte veshur vetëm fanellën e Italisë dhe Romës.

Hera e parë

Lojrat Olimpike të vitit 2004 i dhanë ndeshjen e tyre të parë kundër njëri-tjetrit dhe ishte Tevez i cili doli në krye me një fitore 3-0 në gjysmëfinale ndërsa Azzurri i De Rossi vuajti.

Champions League 2007/08

Pa dyshim, Tevez dhe De Rossi u përballën tre herë në Ligën e Kampionëve të atij sezoni. Ata u përballën dy herë në fazat e grupeve dhe pastaj përsëri në çerekfinale, ku Tevez luajti dhe shënoi.

Seria A

Sulmuesi kaloi dy sezone të suksesshme me Juventusin në Itali dhe doli në krye të Romës në tri raste, duke humbur vetëm një herë në Coppa Italia, duke i dhënë atij avantazhin në tetë ndeshjet e tyre si rivalë.
Shtuar më 28/07/2019, ora 17:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori