Historiku i renditjes së Shqipërisë në listën e FIFA-s
Albeu.com
Federata Ndёrkombёtare e Futbollit (FIFA) ka skicuar njё renditje, e cila tregon ecurinё e renditjes sё kombёtares shqiptare nё listёn e FIFA-s me kalimin e viteve.Sipas kësaj skice tё prezantuar nga FIFA, duket qartas se kulminacioni i kuqezinjve ka qenё viti 2000, ndërkaq gushti i këtij viti ka qenё kulminacioni mё negativ pёr kombëtaren, vendi i 102-tё.

Por, pas rezultateve pozitive ndaj Suedisё dhe Maltёs, nё publikimin e ardhshёm tё renditjes sё kombëtareve nga FIFA, pritet që Shqipёria tё pёsojё njё ngitje tё dukshme.

Nё vijim do tё jetё renditja e Shqipёrisё qё nga viti 1993, derisa viti i fundit, 2008, ёshtё detajizuar edhe me pozicionin e kuqezinjve gjatё secilit muaj.

Pozicioni i Shqipёrisё sipas FIFAs:

2008, shtator – 102
2008, gusht – 101
2008, korrik – 100
2008, qershor – 82
2008, maj – 76
2008, pril – 76
2008, mars – 74
2008, shkurt – 73
2008, janar – 80
2007 – 80
2006 – 87
2005 – 82
2004 – 86
2003 – 89
2002 – 93
2001 – 96
2000 – 72
1999 – 83
1998 – 106
1997 – 116
1996 – 116
1995 – 91
1994 – 100
1993 – 92

Kush mendoni se kanë qenë faktorët e kësaj rënie vitin e fundit? Çfarë i mungon kombëtares shqiptare për të arritur një renditje më të lartë? Trajneri, lojtarët? Jepni mendimin tuaj! (Sporti Shqiptar)
Shtuar më 24/09/2008, ora 03:29
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori