IFFHS: 10 kryegolashënuesit e Shek. XXI (FOTO LAJM)

Didier Drogba - 92 gola
Didier Drogba, sulmuesi i Chelsea, është shënuesi më i mirë në botë i shekullit XXI sipas Federatës Ndërkombëtare të Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS).

Lojtari nga Bregu i Fildishtë është në krye të renditjes me 92 gola duke lënë pas gjermanin Miroslav Klose (88 gola) dhe hollandezin Ruud van Nistelrooy (87 gola), të cilët këtë sezon luajnë respektivisht tek Lazio dhe Malaga.

IFFHS llogarit golat e shënuar në ndeshjet ndërkombëtare të kombëtareve, fazave finale të turneve olimpikë, Kupën e Botës për Klube, kompeticioneve kontinentale të ekipeve kombëtare dhe Superkupave kontinentale të të gjitha konfederatave.

Ja renditja e 10 shënuesve më të mirë të shekullit XXI:
Shtuar më 06/03/2012, ora 17:54
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori