Italia "makthi" historik i Gjermanisë, ja faktet (FOTO LAJM)

Botërori 1962 në Kili, 31 maj 1962 (0-0)

Ndeshja e parë zyrtare mes Gjermanisë dhe Italisë përfundoi pa gola dhe pa shumë shanse. Të vetmin shans të madh e pati Uve Zeler në minutën e 12-të, por në “Santiago de Kili” e dënoi traversa. Pas fitores ndaj Zvicrës dhe Kili, “pancerat” kaluan grupin, ndërsa Italia u skualifikua si vend i tretë
Të gjithë e dinë që Italia është rivali më i frikshëm për Gjermaninë. Rivaliteti mes tyre mbart një histori 50-vjeçare që nga 31 maji 1962 deri më 28 qershor 2012.

Italia dhe Gjermania do të përballën serish, tani në çerekfinalen e Euro 2016. Në tetë sfida legjendare në Europian dhe Botëror, “pancerat” nuk arritën dot të fitonin asnjëherë.
Shtuar më 29/06/2016, ora 18:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori