Ja lista e te nominuarve per "Topin e Arte"
Albeu.com
Është publikuar lista e ngushtë e të nominuarve për "Topin e Artë" për vitin 2008, ndërsa nuk mungojnë befasi. Mungon ronaldinho dhe Thierre Henry.
“Është normale, unë nuk kam luajtur mjaft sezonin e kaluar”, është shprehur Dinho.

Jobefasi është përfshirja e shtatë lojtarëve spanjollë të cilët e fituan Kampionatin Evropian Euro 2008, përfshirë edhe sulmuesin e Liverpoolit Fernando Torres dhe mesfushorin e Arsenalit Cesc Fabregas.

Brazili përfaqësohet me vetëm një lojtar, dhe ai është ylli i Milanit, Kaka, i cili nuk ka treguar një formë për të qenë favorit këtë herë.

Fituesit e Ligës së Kampionëve dhe Ligës Premier, Manchester United, kanë tre lojtarë në garë: favoriti kryesor Cristiano Ronaldo, heroi anglez Wayne Rooney dhe mbrojtësi serb, Nemanja Vidic.

Nga ana tjetër, finalistët e Ligës së Kampionëve, Chelsea, kanë po ashtu tre lojtarë Michael Ballack, Frank Lampard dhe Didier Drogba. Ndërsa Liverpooli paraqitet edhe me një lojtar (përveç Torresit), dhe padyshim dihet emri i tij, Steven Gerrard.

Fituesi i “Topit të Artë” do të caktohet me 2 dhjetor, kur 96 gazetarë nga mbarë bota do të japin votat e tyre në votimin i cili organizohet nga revista franceze “Football”.

Lista e plotë e të nominuarve:

Emmanuel Adebayor (Arsenal), Togo.
Sergio Agüero (Atletico Madrid), Argjentinë
Andreï Archavine (Zénith Saint-Pétersbourg), Rusi
Michael Ballack (Chelsea), Gjermani
Karim Benzema (Lyon), Francë
Gianluigi Buffon (Juventus Turin), Itali
Iker Casillas (Real Madrid), Spanjë
Cristiano Ronaldo (Manchester United), Portugali
Didier Drogba (Chelsea), Bregu i Fildishtë
Samuel Eto'o (FC Barcelone), Kamerun
Cesc Fabregas (Arsenal), Spanjë
Fernando Torres (Liverpool FC), Spanjë
Steven Gerrard (Liverpool FC), Angli
Zlatan Ibrahimovic (Inter Milan), Suedi.
Kaka (Milan AC), Brazil
Frank Lampard (Chelsea), Angli
Lionel Messi (FC Barcelone), Argjentinë
Pepe (Real Madrid), Portugali
Franck Ribéry (Bayern Munich), Francë
Wayne Rooney (Manchester United), Angli
Marcos Senna (Villarreal), Spanjë
Sergio Ramos (Real Madrid), Spanjë
Luca Toni (Bayern Munich), Itali
Edwin van der Sar (Manchester United), Holandë
Rafael van der Vaart (Hamburg SV, tash Real Madrid), Holandë
Ruud van Nistelrooy (Real Madrid), Holandë
Nemanja Vidic (Manchester United), Serbi
David Villa (Valence CF), Spanjë
Xavi (FC Barcelone), Spanjë
Youri Zhirkov (CSKA Moscou), Rusi
Shtuar më 19/10/2008, ora 23:56
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori