Ja si janë krijuar 10 klubet më të mëdha të futbollit (FOTO LAJM)

1. Liverpool

Para vitit 1892, rivalët Everton kanë luajtur në Anfield për tetë sezone rresht. Por për shkak të disa mosmarrëveshjeve me pronarin e fushës John Houlding, Everton zhvendoset në Goodison Park më 1892. Në të njëjtin vit, Houlding themeloi një klub tjetër futbolli, për të luajtur në Anfield.
Ekipi u emërua fillimisht si Everton Athletic, por federata e futbollit nuk pranoi të identifikohet klubi me këtë emër. Pra, klubi ndryshoi emrin e tij në Liverpool FC.
Liverpool FC, me nofkën "The Reds" kanë fituar më shumë kampionate europiane se çdo klub tjetër anglez. Në vitin 1953, "Ju kurrë nuk do të ecni vetëm" u miratua si himn i Liverpool FC, dhe këndohet zakonisht para çdo ndeshje në shtëpi.
Ata janë skuadrat më të mëdha në historinë e sportit të futbollit, por jo të gjithë fansat e këtyre skuadrave njohin rrugën e lindjes së ekipeve të tyre.

Në fakt fillimet e 10 ekipeve më të mira për momentin në futboll nuk kanë qenë dhe aq të lehta. Shumë prej tyre kanë lindur edhe para viteve 1900, ndërkohë që merita e madhe është ruajtja e trashëgimisë së pronarëve brez pas brezi, duke mos zbehur asnjëherë madhështinë e klubit.

Më lart keni nga një histori të shkurtër për secilën nga klubet se si janë krijuar. /albeu.com/
Shtuar më 19/02/2016, ora 16:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori