Juventusi, ekipi i 95-tё nё botё!
Albeu.com
Kampioni evropian, Manchester United, ёshtё ekipi mё i mirё nё botё, sipas Federatёs Internacionale tё Historisё dhe Statistikave tё Futbollit, derisa Juventusi ёshtё dukshёm mё poshtё, nё vendin e 95-tёFederata ndёrkombёtare e Historisё dhe Statistikave tё Futbollit (IFFHS) vazhdimisht ripërpunon renditjen botërore tё klubeve gjatё sezonit, duke shfrytëzuar njё studim kompleks tё statistikave.

Kёto pёrfshijnё rezultate gjatё 12 muajve tё garave kontinentale dhe ndërkontinentale, ndeshjet e ligës vendore si dhe kalkulime tё tjera.

Manchester United mbetet numër njё nё listёn e IFFHS, pas triumfit nё Ligёn e Kampionёve nё muajin maj.

Nё mёnyrё befasuese, nёnkampioni skocez, Rangers, qё javën e kaluar u eliminua nga ndeshje paraeliminatore nga ekipi lituanez Kauna, ёshtё nё vendin e dytё, derisa Chelsea gjendet nё tё tretin dhe Bayern Munich e Barcelona qё plotёsojnё pesëshen kryesuese.

Nё top 50-shin janë pёrfshirё edhe kёto klube, Sao Paulo (11), Getafe (17), Arsenal de Sarandí (18), Audax Italiano (37) dhe Atletico Nacional Medellin (43).

Njё klub i madh evropian qё nuk shihet nё 50-she ёshtё ekipi i serie A, Juventus, i cili mezi ka hyrё nё top 100 klubet, duke u renditur i 95-ti.

Top 10 klubet:

1. (1.) Manchester United - Angli
2. (4.) Glasgow Rangers – Skoci
3. (2.) Chelsea - Angli
4. (3.) Bayern Munich - Gjermani
5. (5.) Barcelona – Spanjё
6. (6.) Roma - Itali
7. (7.) Liverpool - Angli
8. (8.) Arsenal - Angli
9. (9.) CA Boca Juniors – Argjentinё
10. (10.) Inter - Itali
11. (11.) Sao Paulo - Brazil
12. (13.) Fiorentina- Itali
13. (19.) Fluminense - Brazil
14. (14.) Olympique Lyon- Francё
15. (15.) Milan - Itali
16. (21.) Fenerbahçe - Turqi
17. (17.) Getafe - Spanjё
18. (18.) Arsenal Sarandí – Argjentinё
18. (14.) Hamburg – Gjermani.
Shtuar më 12/08/2008, ora 07:19
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori